| Popafilip a întrebat:

Care sunt cele mai bune celule 18650 pentru a imi face o baterie de 36v care sa aiba autonomie foarte mare (pentru o trotineta electrica)?
Si ce firma de baterii 18650 este cea mai buna(Samsung, LG, Sony)?
Etc.
Cine se pricepe sa-mi dea o parere?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa-ti faci bloc de baterie pentru trotineta /bicicleta electrica, cel mai ieftin rezolvi cumparand mai multe acumulatoare externe pentru telefoane.
Desfacand blocurile de baterii si regrupand celulele din ele, iti poti construi baterie de capacitatea pe care o doresti.
Evident, ai nevoie si de oarecare pricepere in electricitate, putina dexteritate si chef de experimentare.
Tutoriale pentru asemenea operatii gasesti mai multe, chiar si pe Youtube.