| MiaunelMiaunescu a întrebat:

Salut, care sunt criteriile de compatibilitate dintre o placa video si o placa de baza, pe scurt, ce le trebuie ca sa fie compatibile?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

RAY26TM abereaza ca de obicei!
Doar slotul!

2 răspunsuri:
| Tumi a răspuns:

Ca sa fie nevoie conteaza slotul de pe placa de baza...altceva nu conteaza...slotul poate fi standart, express, pci-express..pe scurt

| RAY a răspuns:

Trebuie ca biosul sa poate recunoaste componetele si sa intre in slot
trebuie sa vezi memoria ram cat suporta placa de baza,frecventa etc, eu as merge pe Intel, placa video nVIDIA, hardul, dvd rw nu vad sa conteze, desigur nu uita sa cumperi ssd, practic biosul e un soft scris si ala poate doar pe unele componente vedea ca de asta se ocupa, sursa trebuie sa o suporta placa de baza