| anonim_4396 a întrebat:

exista probleme de compatibilitate intre placa video si placa de baza la un PC?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

La plăcile cu slot PCI 16X, nu există nici un fel de incompatibilitate, doar la cele vechi, pe AGP. În afara faptului că arhitectura diferită dintre PCI și AGP este complet diferită și nu sunt compatibile, mai poate exista incompatibilitate între o placă video AGP 8x și o placă de bază cu AGP 4x, de asemenea unele plăci de bază mai vechi, au o limită ce nu permite instalarea unor plăci video cu memoria mai mare decât valoarea specificată în BIOS la „Aperture size".

3 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Daca placa de baza si placa video au slot pci x16 atunci nu exista probleme de incompatibilitate

| Alexander121 a răspuns:

Da daca nu este pe acelasi slot for ex: daca placa de baza are slot pci nu poti pune o placa ata pe eabig grinsau invers

| FlorinM28 a răspuns:

Trebuie sa aiba acelasi slot. Chiar si asa mai pot exista probleme de compatibilitate. E de preferat sa cauti pe pagina furnizorului placii de baza ce placi video recomanda.