| OchiiDinUmbra a întrebat:

Buna tpu.am placa video radeon hd 5550, si placa de baza p5pl2.eu vreau sa-mi schimb placa de baza si procesorul.imi puteti spune la ce trebuie sau unde trebuie sa ma uit ca sa vad daca sunt compatibile placa video cu cea de baza? si cea de baza cu procesorul?

4 răspunsuri:
| 000MadMAX000 a răspuns:

Pai ce buget ai? placa de baza si procesorul ca sa vezi daca sunt compatibile te uiti la socket, adica ex. daca placa are socket 1155 de exemplu si procesorul trebuie sa aiba acelasi socket.gen generatia a 2a si a 3a de i3, i5 si i7 de la Intel sunt pe 1155. Dar deja te pierd in detalii prea multe zi ce vrei sa ii iei si iti zic eu daca sunt sau nu compatibile.Sau zi-mi ce buget ai si iti recomand eu ceva.

| Seby90 a răspuns:

Scurt si la obiect, placa video fiind pe pci-e (agpul este legacy deja) este compatibila cu toate placile de baza actuale, incluzand pcie 3.0

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa ta video este pe slot PCI-EX. Aproape orice alta placa de baza vei cumpara, trebuie sa sa te asiguri ca are slot PCI-EX. In rest, placa de baza trebuie sa o imperechezi cu procesorul, adica sa fie ambele pe acelasi socket si sa aiba FSB compatibil.

| Me2 a răspuns:

Placa video presupun ca este PCI-e, orice placa de baza va fi compatibila cu ea, iar pentru procesor+ placa de baza te uiti la socket
De ex, daca cumperi o placa de baza cu socket 1155, si procesorul 1155