| Hehehahah a întrebat:

Salut. Ce chestii ard sau explodează la un contact cu focul? Cam care ar fi lucrurile care ard bine? Ca sa stiu să mă feresc de ele

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sa stii sa te ferești, sau sa te joci cu ele? ☺
Ai grija la oxigen. Toate celelalte sunt apa de ploaie in comparatie cu el. Pentru ca el întreține arderea oricarui combustibil. Fără el, focul se stinge. E peste tot, si e foarte inflamabil. In stare pura, daca apropii grăsimi de el, se autoaprind. Flacăra acetilenica e slaba, ceva peste 1000 de grade, dar cea oxiacetilenica, cea cu care se poate tăia si metal de 30 de mm grosime, ajunge la peste 3100 de grade.
☺☺☺

| Simpatic a răspuns:

Sa nu uitam kerosenul!

| Zuzu1991 a răspuns:

Dinamita explodeaza, si inca, cateva combinatii care pot fi facute si acasa, dar nu dau nici un exemplu pentru ca e pur ilegal (si sa dai exemple)
ce arde bine, oxygenul pur, magneziu, lemul, hartia, etc.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Benzina, gazul meta, gazul butan, alcoolul etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate produsele pe a caror eticheta scrie inflamabil (eticheta cu focul ).