| EmiLacatus a întrebat:

Salut! Ce placa video functioneaza la o placa de baza Lenovo Mahobay?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Orice placa video cu standard PCIex 3.0, adica:

GTX 650, GTX 660, GTX 660 Ti, GTX 670
GTX 750 Ti, GTX 760, GTX 770
GTX 940, GTX 950, GTX 960, GTX 970

Conteaza ce PROCESOR folosesti.
Daca e un Pentium sau un i3 din 2011, atunci GTX 650 sau GTX 660 ar fi indeajuns.

Daca e un i7-2700K sau i7-3770, atunci merge foarte bine
o GTX 970 sau chiar GTX 1050.

PS: poti pune si ceva mai puternic decat GTX 1050 daca chiar vrei, insa vor fi bani aruncati pe geam, strict PENTRU respectivul sistem: deci GTX 1650, GTX 1660...

DACA insa ai de gand sa faci upgrade de procesor+placa de baza+RAM in viitorul apropiat (sa zicem un an), atunci e chiar recomandat sa pui o placa video mai noua si mai teapana, in functie de cat/cum/ce iti permite bugetul.
Va functiona fara probleme, doar ca va sta nefolosita, pentru ca va gatui procesorul (cu alte cuvinte procesorul va lucra la 90-98% si placa video nu va trece de 35-40%).

Atentie, sursa trebuie sa sustina noul consum.
Ce sursa ai (modelul exact)?