| Strut_Sebi_2001 a întrebat:

Salut, cine ma poate ajuta cu o problema la laptopul meu? De fiecare data cand il deschid imi apar niste dungi colorate si dupa imi da scris alb pe negru :
Boot Device Not Found
Please Install an operating system on your hard disk
Hard Disk (3F0)
F2 System Diagnostic
For more information, please visit : www.hp.com/go/techcenter/startup

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cel mai probabil nu e bun hdd-ul, sau nu e setat in bios sa booteze de pe el sau n-ai un sistem de operare, l-ai formatat, ti s-a dus bootsect etc. Pune-i alt hdd si vezi cum face, sau incearca sa instalezi un sistem de operare pe acesta, testeaza-l de bad-uri sau alte chestii cu hdd sentinel etc.

| DoctorWh0 a răspuns:

Da înseamnă că ai umblat pe la Windows și ai șters foarte probabil bootloader-ul. Cel mai simplu e sa instalezi o copie noua de Windows.