| 19theeo a întrebat:

Buna ziua TPU! Aveam windows 7 pe un laptop HP elite book, i5 gen 4, hd grapichs 4400, si mi am instalat de pe Microsoft imaginea iso al windows ului 10, am facut pe easy bcd sa aiba intrare in win cand se reporneste, s-a repornit laptopul, a intrat in instalarea windows ului, ajung la partea cu partitiile, nu ma lasa sa continui, si am dat anulare, sa fac din nou, si mi-a iesit din aceea instalare si mi-a aparut " Intel(R) Boot
Agent GE v1.5.53
Copyright (C)
1997-2014, Intel Corporation
Intel(R) Boot Agent PXE Base Code (PXE-2.1 build 092)
Copyright (C) 1997-2010, Intel Corporation
PXE-661: Media test failure, check cable
PXF-MAF: Exiting Intel Boot Agent. "
Si dupa : " BootDevice Not Found
Please install an operating system on your hard disk.
Hard Disk - (3F0)
F2 System Diagnostics
For more information, please visit: www.hp.com\go\techcenter\startup" si dupa aceea mi-a aparut si : " HP PC Hardware Diagnostics UEFI
Version 1.6.1.0 - BIOS
For more information, please visit: www.hp.com/go/techcenter/PCDiags
*Memory Test*
Hard Drive Check
Language
Exit

! CE TREBUIE SA FAC IN ACEST CAZ, DAU FUNDAAAAAA! AJUTORRR

10 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Fa un stick bootabil folosind Rufus iar din program alegi No secure boot, no TPM!
Nu ai facut bine imaginea bootabila de aceea iti da acea eroare... daca nu stii cauta pe Youtube un tutorial cum sa faci un stick bootabil fara TPM!

| 19theeo explică (pentru lpavel):

Pai si daca nu aleg no secure boot, ce se intampla?

| lpavel a răspuns (pentru 19theeo):

NU se intampla nimic! Vei putea sa instalezi window-ul linistit, asta se intampla!

| 19theeo explică (pentru lpavel):

Deci daca fac aceste lucruri, sigur merge instalarea windows, nu am probleme cum am mai auzit ca s-a stricat hard ul, ssd ul sau d astea nu?

| lpavel a răspuns (pentru 19theeo):

1000% sigur ca nu se va strica nimic din cauza unei instalari windows!
Apoi daca alegi sa instalezi win11 vei intampina si alte dificultati dar pentru inceput incepe prin a face un stick bootabil cu Rufus iar din rufus sa alegi NO TPM NO Secure Boot! Daca nu ai mai instalat niciodata win10 sau win 11 iti sugerez sa vizionezi un tutorial pe Youtube ca ca stii ce sa faci exact!

| 19theeo explică (pentru lpavel):

Cati gb trebuie sa aiba stick-ul ca sa instalez windows 10 pe el?

| lpavel a răspuns (pentru 19theeo):

Cel putin 6 Gb, recomand un stick de 8 Gb si daca ai bani atunci sa fie de 3.0 sau mai mult!

| 19theeo explică (pentru lpavel):

Imi ajung 8 gb pentru instalarea windows-ului 10 pe stick?

| lpavel a răspuns (pentru 19theeo):

Dupa cum am zis DA iti ajung!