| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, cu ce afecteaza daca iau din altex in incarcator de iphone care nu e original?

8 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Daca are acelasi amperaj/voltaj nu ar trebui sa afecteze cu nimic.

| LPCTSTR a răspuns (pentru aXy99):

Exact la partea asta tu gresesti.
Chiar daca are acelasi voltaj si amperaj, pentru ca un incarcator transforma curentul alternativ in curent continuu, apare efectul ripple.
Adica componentele incarcatorului neoriginal nu reusesc sa transforme in totalitate curentul alternativ si deci ceea ce intra in baterie este un curent aproape alternativ dar de un voltaj mai mic care distruge efectiv bateria.
Sursa: https://youtu.be/HoHDM46Hgk4

| kar1GaNNN a răspuns:

Cu nimic atâta timp cât încarcă.

| gelu1970 a răspuns:

Incarca tip melc

| AlexC1165 a răspuns:

Afecteaza durata de viata a bateriei.

| aXy99 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Totusi...daca este un incarcator vandut de un magazin oficial special pentru un anume telefon, nu cred ca ar aparea problema prezentata de tine.

| LPCTSTR a răspuns (pentru aXy99):

Aici ai putina dreptate insa lucrurile oscileaza in jurul ideii de scam
Magazinele (oricare, nu conteaza) nu sunt interesati de ce vand(majoritatea magazinelor "de la coltul strazii"), el ti-a luat banii si au incheiat-o cu tine.
Ca are defecte produsul, intervine garantia(daca are, insa nu vad rostul ei daca produsul in sine este conceput pentru a-ti distruge telefonul) dar cel care ti l-a pus la vanzare nu isi asuma vina pentru posibilele daune provocate sau defecte ale produsului(cel putin in Romania, din pacate).
Posibil, probabil, magazinele mari(Flanco, Altex, etc.) nu ar pune la vanzare astfel de chinezarii pentru ca 1 pretul, 2 asteptarile si 3 riscul scazut de a te alege cu un produs made in China.
Niciodata nu poti fi sigur insa pretul ar trebui sa vorbeasca de la sine.
Aici mai putem include si zecile de clipuri valabile pe internet care iti pot face o idee despre ce cauti si ce nu.