| Edmonds2342 a întrebat:

Cum pot conecta doua hard diskuri in acelasi timp, la un pc? Ma intereseaza sa copii ceva de pe unul pe celalalt. (Sata 3). Precizez ca nu sunt expert, asa ca niste detalii cat mai amănunțite nu ar strica big grin
Funda!

Răspuns Câştigător
| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

In carcasa PC-ului sunt mai multe spatii libere.
Scoti plasticurile alea din fata si intr-una din orificii intoduci ce-l de-al doilea hardisk. Apoi ai nevoie de niste cabluri speciale. mergi la un magazin specializat si spui ca ai nevoie de Cablu adaptor sau splitter MOLEX Y alimentare de la sursa pentru HDD Hard Disk. costa doar 3 lei.
ai aici un link:
https://www.helpwithpcs.com/upgrading/install-hard-drive.htm
dar explici la magazin ce si cum si baietii de acolo te ajuta.
Poti lua cu tine hardul sa-l vada ei sa vada ce cabluri iti trebuiesc.
Succes!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

In fiecare PC sunt mai multe conectoare pentru hard disk-uri.
Pentru conectarea celui de al doilea HD ai nevoie de inca un cablu de date SATA (identic cu cel de la HD-ul existent), pe care il conectezi la o mufa libera SATA de langa cel existent + sa conectezi una din mufele de alimentare lebere din sursa de alimentare.

Calculatorul trebuie sa fie setat sa porneasca de pe hard discul deja existent, altfel nu va putea porni.