| alexalx1234 a întrebat:

Cum pot lipi o banda led pe un monitor? Am incercat cu banda dublu adeziva si cade.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu adeziv "Picatura".
Punctezi sub fiecare interval dintre Led-uri si la capete.
Firele de conexiune le poti fixa cu picaturi aplicate la distante de 1-2 cm.
Lasa timp de 24 ore nemiscate si nu se vor mai desprinde!

| Simpatic a răspuns:

Cu banda dublu adezina originala 3M nu are voie sa cada!

| mihai69 a răspuns:

Cu un „glue gun" (pistol de lipit cu silicon).

| Algo098 a răspuns:

Depinde si de banda dublu adeziva. O banda dublu adeziva mai groasa cu burete ar trebui sa tina. Ceva de genul http://www.dedeman.ro/....../p/5007793
Nu am folosit modelul asta ca sa pot spune exact daca tine. In plus, e posibil sa se desprinda daca se incalzesc ledurile.

O alta varianta ar fi cu plastic topit - glue gun http://www.mivarom.ro/......40w-p-3648
http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/rezerva-plastic-alba-p-11345

Se pune putin plastic topit, se lipeste banda in locul respectiv si se continua pe distante scurte de cativa cm sau in puncte.
Daca se pune plasticul topit pe lungime prea mare si nu e bine incalzit, exista riscul sa se intareasca inainte de a lipi banda cu leduri. Probabil ca mai sunt si alti adezivi, dar glue gun-ul mi se pare usor de folosit si adezivul se intareste in cateva secunde.

| NGheorghe a răspuns:

Benzile led se lipesc pe metale pentru a grăbi răcirea lor, dacă le lipești pe plastic nu poți sa le ți aprinse vreme îndelungată, max 15min si le pornești iară abia după ce se răcesc.