| Andrewe a întrebat:

Salut,daca cumpar un stick usb 3.0 trebuie sa am si port usb compatibil la laptop pentru 3.0?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu neaparat, dar e de preferat sa ai port 3.0 dedicat ca sa beneficiezi de acea viteza, altfel daca conectezi la un port 2.0 stickul 3.0, va avea viteza mai mica specifica adica cea specifica usb 2.0.
Ca sa ai stick usb 3.0 si sa il pui la port 2.0 e ca si cum ai avea masina de 700 CP si ai merge cu ea bara la bara prin Bucuresti, deci degeaba!
In final usb 2.0 si 3.0 sunt compatibile intre ele!

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu, merge si in cel 2.0 dar se transfera la viteza de 2.0

| JicaContra a răspuns:

Daca nu te doare viteza atunci usebeu' e cat se poate de compatibil cu alea mai vechi