| Jakye a întrebat:

Salut,
Dacă îmi creez o Mașină Virtuală pentru a testa AdWare și alte tipuri de viruși, sistemul meu principal va fi afectat?

Răspuns Câştigător
| Jakye explică:

Depinde de virus, mai exact de cat de inteligent e. Un adware amarat nu ar trebui sa creeze prea multe probleme.

Precautii :
- Ia un antivirus bun pe calculatorul-host.
- Fa un backup si pune toate pozele/documentele importante pe suport fizic sau in cloud.
- Nu tine foldere "shared" intre host si VM
- Incearca mai intai cu virusi mai inofensivi, fara worm/ransomware/virus ce se transmite prin mail.
- Tine TaskManager deschis pe Host (just in case)

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da, mai bine nu incerca!

| PainTech a răspuns:

Daca instalezi deepfreeze, poti incerca virusii direct pe calculatorul tau, sistemul activand un backup la fiecare reboot. Totusi, mai bine ramai la VM.

| Jakye explică (pentru Jakye):

Mulțumesc pentru sfaturi.