| Iunix a întrebat:

Am instalat programul VirtualBox. Dacă instalez în mașina virtuală un windows de pe net și acesta este plin de viruși se va virusa și windows-ul de pe PC-ul adevărat?

Și dacă să zicem că descarc programe cu viruși se va virusa și windows-ul de pe PC-ul adevărat sau se virusează doar windows-ul de pe mașina virtuală ( VirtualBox )?

Răspuns Câştigător
| Nelu62 a răspuns:

Masinile virtuale au avantajul ca ceea ce ruleaza in interior nu poate afecta sistemul gazda, in afara de dimensiunea fisierului. Un program virusat care este rulat in masina virtuala nu poate virusa sistemul gazda. Daca apar suspiciuni ca s-a instalat un virus, masina virtuala se poate intoarce la o stare salvata anterior.