| anonim_4396 a întrebat:

Salut de cand am instalat windows-ul am o problema la unele programe cum ar fi notepad++ sau intr-un CMD sau chiar pe unele site-uri)problema este ca daca de exemplu scriu 6 sa zicem mi-e imi apare un D sau daca scriu 7 imi apare un 8 pentru 3 imi apare = pentru 5 la fel ca si la 3 cu un = la 8 imi apare ~ pentru 0 la fel ca si la 8 cu ~.Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In acest caz, daca si cu alta tastatura persista problema, atunci se exclude defectul fizic al tastaturii.
Ramane problema de soft: limba tastaturii ales gresit, virus sau un fisier windows defectat.
Verifica-le asa cum am scris mai sus!

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca tastatura ta are setata limba implicita engleza sau romana, atunci tastatura este defecta. Poti incerca si cu o alta tastatura.

Daca e setata vreo limba "exotica", atunci seteaza tastatura engleza sau germana ca implicita.

| Alin1423 a răspuns (pentru Bula):

Este pe engleza si este tastatura de laptop. Daca scriu pe alt site arata cum trebuie e ceva vizual doar.Dar cateodata te incurca daca vrei sa lucrezi in notepad++ de ex.

| Bula a răspuns (pentru Alin1423):

Incearca si cu o tastatura USB conectata.
Scaneaza sistemul si cu un antivirus (de exemplu Eset Online):
https://www.eset.com/us/home/online-scanner

| Alin1423 a răspuns (pentru Bula):

Am avut o tastatura prin USB(E dus de mult) dar la fel facea.

| Bula a răspuns (pentru Alin1423):

In acest caz, daca si cu alta tastatura persista problema, atunci se exclude defectul fizic al tastaturii.
Ramane problema de soft: limba tastaturii ales gresit, virus sau un fisier windows defectat.
Verifica-le asa cum am scris mai sus!

| LinxCont a răspuns:

Ori tastatura e defecta, ori driverele corespunzatoare tastaturii sunt corupte, ori in pc ruleaza un program de schimbare a literelor.
Daca as avea inca o tastatura, as incerca sa vad cum merge. Daca alta tastatura merge bine, atunci as crede ca tastatura e stricata sau nu face bine contact, dar nu as fi sigur.
O alta varianta de testare ar fi sa probez tastatura la alt calculator.
Inca o varianta de testare, as porni calculatorul in "safe mode" apasand F8 la pornire si as vedea cum merge tastatura.
Daca merge bine in safe mode, atunci as presupune ca exista un soft care imi modifica literele. As cauta softul in task manager, i-as afla locul, l-as opri si l-as dezinstala. Poate e utila si o cautare cu un antivirus.
Alta varianta de testare ar fi pornirea calculatorului cu un CD, DVD sau stick pe care am un alt sistem de operare sau un soft de diagnosticare, reparare, pertitionare si as vedea cum merge tastatura.
Daca merge bine in alt soft, din nou as presupune ca exista un soft instalat care schimba literele. Daca nu il pot gasi, atunci as reinstala windows-ul.
Daca in schimb tastatura nu merge bine, fie as incerca sa o reper, sa-i curat contactele (daca e posibil) si daca nici asa nu merge, atunci as inlocui vechea tastatura cu una noua.

| Alin1423 a răspuns (pentru LinxCont):

Sunt pe un laptop si toate driverele sunt cele care le-am mai folosit.Problema e ca doar arata dar ele functioneaza exact cum ar trebui de ex chiar daca scriu 8 si apare = el se pune de parca ar fi 8 ma intelegi?

| missfatadelatara a răspuns:

Tastatura aiurita.

| Alin1423 a răspuns (pentru missfatadelatara):

Sunt pe laptop.

| missfatadelatara a răspuns (pentru Alin1423):

Bun și laptopul n-are tastatura? Cu ce scrii, cu pixul pe ecran?

| Alin1423 a răspuns (pentru missfatadelatara):

Si pe alte site-uri de ce nu are probleme? E o problema vizuala care ma incurca cateodata(lucrez mult in notepad++)E doar vizuala de exemplu daca scriu pe FB sa zicem sau YT nu apare.e doar vizuala dar dupa cum am spus ma incurca cateodata.

| missfatadelatara a răspuns (pentru Alin1423):

Încearcă o restaurare de sistem.

| Alin1423 a răspuns (pentru missfatadelatara):

Am incercat deja acum 2 zile si nu a rezolvat nimic.

| missfatadelatara a răspuns (pentru Alin1423):

Ai nevoie de o versiune de Win mai buna.

| cs113 a răspuns:

Ce fel de windows ai?
Poate e de la el

| Alin1423 a răspuns (pentru cs113):

Windows 7 tot pe acelasi l-am folsit si nu am avut problema asta.