| glasx a întrebat:

Salut, de cateva zile imi da tot shut down la windows asa dintr'o data din ce cauza ar putea fi asta si cum as putea sa il repar?
specific ca am windows 10

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsesc informatii! Se intampla asta in timpul jocului, cand postezi mm-uri pe Facebook, cand deschizi un program anume, la vizualizarea unui film ori PC-ul e setat sa se stinga dupa un timp, daca nu ai activitate.

| glasx explică (pentru anonim_4396):

Sherlock dar nu zici si cum as putea sa il rezolv?

| darkhell217 a răspuns:

Dai un reset la windows si vezi daca problema continua

| Adrian926a a răspuns:

Din multe motive,
-uita-te la ventilatorul de la procesor daca nu se invarte probabil asta e problema (coolerul nu raceste procesorul si pc-ul se stinge cand ajunge la o temperatura prea mare)
-poate ai setat sau ai luat un virus care sa iti opreasca automat pc-ul
-intra in control panel>administrative tool>task scheduler>click pe task scheduler library si sterge din dreapta orice ti se pare suspect. uite cum e la mine https://imgur.com/a/IxcUu
-sau poate ti s-a stricat vreo componenta din pc.

| glasx explică (pentru Adrian926a):

Ok si da ca nu se mai invarte ventilatorul de la procesor cum il pot repara sau trebuie schimbat?

| Adrian926a a răspuns (pentru glasx):

Ai descoperit ca ventilatorul nu functioneaza? daca da atunci cumperi altul la fel sau alt cooler, costa 20-30 lei

| glasx explică (pentru Adrian926a):

Ok deciiiiiii la majoritatea lucrurilor din calculator conteaza sa fie compatibile si intrebarea finala e unde pot vedea ce versiune am la ventilator si da ca e obligatoriu sa fie identic sau compatibil :?
Mersi.

| glasx explică (pentru Adrian926a):

Da practic cand pornesc pc face un tic se invarte 1 secunda si apoi iti pierde viteza in 3/5 secunde apoi cand il inchid face exact la fel cand il pornesc

| Adrian926a a răspuns (pentru glasx):

Nu conteaza ce marca e, conteaza sa fie de aceeasi marime, si daca coolerul tau are lipit de le ventilatorul atunci trebuie sa cumperi alt cooler.

| Adrian926a a răspuns (pentru glasx):

Nu garantez ca, coolerul e de vina, poate fi si placa de baza.

| glasx explică (pentru Adrian926a):

Ok dar intrebarea urmatoare este, paceste ceva calculatorul in momentele acestea cand se da singur shut down si ventilatorul acela nu se invarte?

| Adrian926a a răspuns (pentru glasx):

Dar iti dai seama ca nu e bine, procesorul ajunge la 80 grade si nu e normal, se poate arde.

| glasx explică (pentru Adrian926a):

Nu mi se incalzeste mai mult de 52/52 am folosit SpeedFan si Speccy ca sa observ cat este