| anonim_4396 a întrebat:

De doua zile incoace nu stiu ce s-a intamplat cu laptopu meu ca dintr'o data e plin cu 20 de virusi straight face. Partea proasta e ca nici macar nu imi da voie sa intru pe Internet Explored (imi apare ceva scris, cum ca din cauza virusilor mi s-a restrictionat accesul) ma rog, ceva de genu. Aveam antivirus Avira, insa nu il mai am nici pe acela ca a fost dezinstalat azi. Oricum a epirat deja si probabil ca nu am vazut.
Vreau sa stiu o modalitate cum as putea sa il "repar", sa sterg virusii si sa instalez alt windows. Nu sunt experta in ale calculatoarelor, insa ceva ceva am vrut sa incerc si nu am reusit deoarece nu pot sa intru pe pagina de net.
Plsss, cineva care stie sa ma ajute.
Mersi

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Da un restart la computer si apoi cand apare prima poza pe desktop apasa tasta F8 si de acolo alegi ''safe mode with network''. Dupa ce intri in safe mode descarca programele astea 2:
Descarca Malwarebytes Anti-Malware de aici http://fileforum.betanews.com/detail/Malwarebytes-AntiMalware/1186760019/1 si salveaza-l pe Desktop.
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.(spune ce a gasit aici)
SI

DrWeb Cureit
DESCARCA DrWeb Cureit DE AICI ftp://ftp.drweb.com/pub/drweb/cureit/launch.exe
Opreste antivirusul si inchide toate programele din calculator, inchide si conexiunea internet si apoi ruleaza programul apasand butonul Start in fereastra deschisa.Confirma lansarea apasand butonul OK si asteapta sa scaneze programele active din memorie si cele din startup. Daca programul se lanseaza in scanare direct opreste-l apoi fa-i update si apoi bifeaza optiunea complet scan si clik OK! Dupa scanare dai REMOVE OBJECTS!
Dupa ce termini cu devirusarea ma cauti sa-ti dau si un antivirus!
Toata operatiune de stergere a virusilor o faci in safe mode!
Bafta!

| Borgir a răspuns:

Format