| HeadGeneral a întrebat:

Salut,de cateva zile ma confrunt cu o problema la pc. Porneste foarte greu, ma refer ca atunci cand apas pe butonul de pornire dureaza 8 secunde sa apara Gygabyte pe ecran, si sa se aprinde mouseul si tastatura. Uneori nu porneste de loc si tot umblu pe la el si nu am aflat problema

10 răspunsuri:
| patrik986 a răspuns:

Reinstaleaza windows-ul. Ori hardul este prea vechi.

| UTCRUSH a răspuns:

Este Hardul care îți cauzează aceasta problema. Încearcă pornirea lui de pe un hard extern

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demontează hardul și încearcă cu un altul. Dacă nu poți face asta verifică hardul de sectoare defecte.

Bula
| Bula a răspuns:

Intarzierea indelungata semnalizeaza o posibila defectiune, chiar in viitorul apropiat.

Intre momentul cand pornesti calculatorul si aparitia logo-ului (Gigabyte) se face auto-testarea initiala a sistemului, cum sunt: tensiunile de alimentare, placa de baza, procesorul si raspunsul primar ale memoriilor placa video, etc.
Dupa aparitia logo-ului se continua testarile: marimea memoriilor ram, configurarea sistemului conform BIOS-ului, raspunsul "podurilor" Nord si Sud etc.
La finalul testarilor si configurarilor se cauta un dispozitiv (hard disk, CD/DVD-ROM, dispozitiv USB) de pe care sistemul poate boot-a (porni) cu un sistem de operare, care se va incarca.

Dupa cum pare, calculatorul tau are ceva probleme chiar in prima faza de testare.
Din practica mea iti pot sugera sa verifici:
- sursa de curent (inlocuieste-l temporar cu altul)
- inspecteaza vizual condensatoarele electrolitice de pe placa de baza: cele din jurul procesorului, ale memoriilor, dar si celalalte de pe placa (care sunt de capacitate mai mare, de peste 330 microfarazi), sa nu fie careva umflat (partea superioara metalica lucioasa, cu insemnare (crestare) "in cruce" ("X", "+").

Daca nu te pricepi sau nu gasesti nimic suspect, apeleaza la un service pentru depanare.

| HeadGeneral explică (pentru Bula):

Nu gasesc nmc suspect am verificat totul, hardul e nou de 1 luna adica tot pcul meu e nou de 1 luna, l-am. facut pe piese, recent aud niste zgomote ciudate de la hard, probabil ca el sa fie

| patrik986 a răspuns (pentru Bula):

Raspunsul meu nu este eronat laughing Am zis sa reinstaleze windowsul deoarece problemele ar putea sa fie de la el (din cauza virusilor, instalarea a prea multe programe/prostii pe el si etc) si eu am avut problema asta si odata cu reinstalarea sau rezolvat happy

Bula
| Bula a răspuns (pentru patrik986):

rolling on the floor
Se vede ca esti habarnist la calculatoare! laughing
MAI INVATA! tongue

Cand apare logo-ul producatorului, calculatorul inca nici nu"stie" ce e windows-ul big grin
Poate sa fie orice alt sistem instalat pe el (DOS, UNIX, Linux, Android etc.), fenomenul este tot acelasi, fiindca nici nu se ajunge la apropierea fazei de incarcare (boot-are, daca stii ce-i ala tongue ).

Bula
| Bula a răspuns (pentru HeadGeneral):

Da, daca se aude clincanit sau hard-ul incearca sa porneasca de mai multe ori, atunci poate fi siaceasta o cauza, fiindca si prezenta lui este testat la inceput.
Pentru inceput, incearca sa schimbi alimentarea hard-ului pe alta mufa al sursei de curent, sa bagi ferm mufa pana la refuz.

Daca problema persista, atunci hdd-ul ar trebui verificat si tinut in mana la pornire, respectiv si pe un alt sistem.
Daca si pe alt calculator porneste cu problema si este nou, atunci ar trebui returnat in garantie, fiindca nu va rezista mult timp!

| HeadGeneral explică (pentru Bula):

Se aude un harait, dar asta dupa ce imi intra in desktop.Se opreste dupa 5 min

Bula
| Bula a răspuns (pentru HeadGeneral):

Nu este cumva ventilatorul placii video care suna?