| ѕlαѕհ a întrebat:

De cateva zile ventilatorul de la placa video a PC-ului a devenit foarte zgomotos. Stie cineva cum as putea reduce zgomotul?
Intregistrare cu zgomotul: https://voca.ro/cYEJ4dILSYK

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fiind caldura mare, ventilatorul este turat mai tare, sa raceasca.
Probabil, praful depus pe cooler mai franeaza aerul, caz in care ventilatorul este la turatie maxima, ceea ce duce si la uzura mecanica a bucselor.
In acest caz, trebuie curatat ventilatorul si cooler-ul de praf, eventual schimbat si pasta siliconica.
Daca zgomotul persista, atunci se va schimba si ventilatorul uzat.
Aceste operatiuni se recomanda a fi facute de un specialist cu experienta, altfel se poate inrautati situatia.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Schimbă ventilatorul - având piese in mișcare, e supus uzurii

| nicu991 a răspuns:

Ulei de mecanisme fine (ulei pentru masina de cusut) pus la rulmenti si e ca nou.