| Daagmar a întrebat:

De ceva timp mi se instaleaza programe singure in PC, reclame multe pe browserul pe care-l folosesc, plus ca ma redirectioneaza mereu la cate vreo pagina.Cu toate ca Adblock este activat. Ce sa fac?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Computerul tau este virusat!
Mergi la un centru sa-l curete, sau cumparati-va un antivirus bun sa va scaneze computerul, ca riscati sa pierdeti tot din computer!

| TheFragranceMaster a răspuns:

Ai contractat un(sau mai multi)virus! Solutia e simpla,scaneaza cu un antivirus. Daca ai antivirus instalat dezinstaleaza-l si descarca altul.
Antivirusi,programele de securitate se descarca doar de pe site-ul producatorului,deci fii atenta!
Eu pentru ca-s cam lenes prefer sa reinstalez O.S. in asemenea cazuri.
Fii mai atenta cind instalezi programe, multe vin cu tot felul de porcarii!
Site-urile dubioase te pot infecta usor, instaleaza WOT, te ajuta daca nu cunoste site-ul.
O extensie excelenta de securitate e NoScript, iti ia timp sa te obisnuiesti cu el dar face minuni!
Adblock cum spune si numele blocheaza doar reclame!

| Adutzu2 a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

Nu e doar virus aceasta infectie iar antivirusii nu prea dau roade in asemenea situatii.

| TheFragranceMaster a răspuns (pentru Adutzu2):

E unul sau mai multi virusi! Cel mai bun lucru e sa reinstalezi sistemul de operare.

| Adutzu2 a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

Virusii nu baga reclame in browser ci adware iar cea mai buna solutie e sa dai o scanare cu un Anti-malware si cu un Anti-adware. Daca crezi ca reinstalarea O.S e cea mai buna solutie, gandeste-te ca unii au zeci de programe importante si jocuri instalate in PC(unele pot fi foarte mari care se instaleaza greu si dureaza mult) si trebuie instalate din nou... toate.

| TheFragranceMaster a răspuns (pentru Adutzu2):

Reclamele nedorite, invadarea spatiului personal, e o problema de securitate, ca se numesc virusi, adaware nu are nici o importanta. Efectul e acelasi.
In ce priveste reinstalarea, aici ai de ales. Pierzi timp si ai un pc curat sau preferi sa lucrezi cu unul suspect.

| Adutzu2 a răspuns:

Ai fost infestata cu un malware de tip adware mai mult ca sigur. Da-i o scanare cu Malwarebytes Anti-malware si cu AdwCleaner, stergi toate "problemele" gasite si iti garantez nu vei mai avea aceste probleme.

| Ant0nio a răspuns:

Cea mai ușoară varianta este sa reinstalezi windows-ul și data viitoare sa ai un antivirus instalat.