| albastru777 a întrebat:

Salut, de curand am achizitionat o baterie externa Samsung eb-p3000, de 10000 mah, si vreau sa incarc un Samsung Galaxy S7, acesta se incarca cu incarcatorul original la 5V 2A, pe cand bateria ofera 5V 1, 5A, imi poate afecta in vreun fel durata de viata a bateriei telefonului?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Exact.
Doar timpul de incarcare este mai lung (invers proportional).

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu cat o baterie se incarca mai repede (cu curent mai mare), cu atat are viata mai scurta.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bula):

Telefonul se poate incarca si cu cablu USB conectat la calculator /laptop, caz in care curentul va fi maxim 0.5A, se va incarca in timp mult (4-5 ori) mai indelungat decat cu incarcatorul original, iar bateria poate avea viata mult mai indelungata, chiar cu cativa ani.

| albastru777 explică (pentru Bula):

Adica daca o incarc cu un incarcator mai slab, bateria tine mai mult?