| Hîrzoiu_Andrei_2001 a întrebat:

Salut, de curând am făcut un upgrade PC ului unui prieten și placa de baza fiind pe DDR2, am luat niște rami DDR2 care să aibă un total de 8 gb, fiecare plăcuță are 2 GB, însă după instalarea lor PC ul scanează doar 7 din care doar 6 pot fi utilizați.
Menționez că PC ul vede doar 7 GB, nu 8 așa cum sunt plăcuțele și din aceia 7 pot fi folosiți doar 6 și deja sunt 2 GB de RAM pierduți, mă poate ajuta cineva cu o soluție? nu ii dau de cap

26 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windowsul este cumva pe 32 bit?

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru Salontanul):

Nu, Windows ul este făcut pe 64bit

| doctorandus a răspuns:

Memory Gap? Incearca sa activezi asta.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Sau Remap Memory.

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru doctorandus):

Nu cred ca este asa mare, adica este 800mhz, ramii sunt nu mai perfecti pentru placa de baza, si din cate stiu placa de baza suporta maxim 8 gb, m-am gandit ca poate este si de la asta, dar nu prea are logica

| relian a răspuns:

Cauta si vezi calculatprul tau cata memorie maxim suporta si daca suporta sub 8 atunci probabil de aia nu-ti vede.

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru relian):

Pai suporta 8 gb

| relian a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Inseamna ca imparte ceva cu plaga grafica.ai spus placa video are doara 1 gb, acum daca verifici cat arata? Daca arata ca ar avea 2, atunci acolo se duce 1 g ala ce spui tu.
Alta chestie ar fi frecventa, ai spus ca motherboard suporta 8 gb, e ok dar care este frecventa max, pentru ca si asta conteaza, trebuie sa pui rami de frecveta potrivita, altfel cred ca da erori.

| anonimg a răspuns:

Poate te ajuta asta:
https://www.youtube.com/watch?v=zTS5RgVincI
Urmareste-l pana la capat.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Singura solutie, sa strangi bani sa-ti iei ceva mai bun.Ca la 3000 de lei maxim 5000 iti iei o unitate decenta.

| StefanE2019 a răspuns:

Îți arată ceva de genul "7GB RAM (6 usable)"?

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru StefanE2019):

Daa, arata cum a zis stefan

| StefanE2019 a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Treaba asta cu "usable RAM" e din cauza plăcii video integrate în procesor. Dacă GPU integrat are 1GB, atunci 1GB de memorie RAM îți va fi tăiat și dus către placa video integrata.

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru StefanE2019):

Pai da, placa video are un 1gb, însă nu înțeleg de ce, înainte de a face upgrade, avea 4 gb ram și îi vedea pe toți, iar după upgrade face asta

| StefanE2019 a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Ai placă video dedicată (adică pusă în slotul PCI expres al plăcii de bază) sau doar procesor? Vezi să nu fii conectat monitorul la placa de bază în loc de placa video dedicată, dacă ai.

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru StefanE2019):

Pai am placa video dedicata, un gtx 650 1gb msi și monitorul este conectat la placa video, nu la placa de baza și procesorul este un Q9550

| StefanE2019 a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Atunci... Ce ediție de Windows ai?

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru StefanE2019):

Win 8

| StefanE2019 a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Da clic pe butonul Start (unde cauti programe), si scrie MSCONFIG. Da clic pe msconfig.exe/System Configuration (nu stiu cum apare pe W8).
Da pe fila Boot, clic pe Advanced options
Dacă este bifată caseta de lângă Maximum memory, debifeaza si apoi apasa OK.

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru StefanE2019):

Am uitat sa mentionez, am intrat in msconfig si etc pana am ajuns la ram, iar acolo imi scaneaza 3gb ram (3072mb) si am schimbat la 7168( 7gb) si dupa restart se pune din nou ca 3gb si nu imi dau seama de ce

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Si am intrat exact acolo unde mi-a zis StefanE2019 si la maximum memory scrie 3072, nu 7168 cat scaneaza pc ul

| StefanE2019 a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Și de ce nu dezactivezi pur și simplu acea opțiune?

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru StefanE2019):

Am dezactivat-o si tot la fel raman setarile

| 7Young a răspuns:

Vezi ca poate e de la placa de baza ori e de la ram o placuta este defecta ori un dala unde bagi ramu e stricat

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru 7Young):

Daca era de la placuta sau de la slot, imi scana direct 6 gb de ram si nu imi gasea a 4 placuta, pentru ca teoretic pc ul mi le gaseste pe toate, doar ca 3 mi le gaseste complet, iar la a4a imi scaneaza doar 1gb din 2, deci nu are treaba cu ce ai zis tu

| 7Young a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Da dar poate fi si frecventa ramului prea mare eu zic sa iti strangi niste banuti 1000 lei sau chiar mai putin si sa iti iei pe piese daca stii sau un pre-build