| DangerG a întrebat:

Salut.Am un PC vechi si vreau sa-mi fac unul nou pe componente.Momentan am luat o sursa de 700W si o placa video GTX650 OC version.Fiind compatibile cu sistemul, desi placa de baza are PCI-E 1.0 si nu 3.0, le-am folosit la PC-ul vechi si merg perfect. Problema e ca inainte aveam 2 GB RAM si-i puteam folosi pe toti.Acum pe langa sursa si placa video, am mai primit de la un prieten o placuta de 500MB pe care am folosit-o si pe ea. Problema e ca acum imi arata ca am instalati 2. 50GB RAM dintre care doar 1 GB sunt folositi. Placa video noua imi foloseste din rami? Pentru ca stiu ca memoria GDDR5 pe care o are placa si DDR-ul sistemului nu au nicio legatura. Mentionez ca si inainte, si dupa am folosit W7 Ultimate.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Cosmin iar are glume in program. Cosmine, ia zi-ne si noua care e marea diferenta intre PCIEx 1.0 si 3.0 si de ce limiteaza placa video?
DangerG, ce intelegi prin "doar 1 GB sunt folositi"? Intrebarea ta e cam ambigua. Placa video noua - felicitari pentru achizitie, apropos - e o placa foarte ok in banii ei insa e puternic limitata de lipsa de ram (tu vrei sa zici ca TE JOCI in Windows 7 Ultimate CU MAI PUTIN DE 4 GB DE RAM?) si de procesor (presupun ca ai vreun Intel pe 775 sau un AMD mai vechi?). Nu te complica aiurea cu placute de 512 MB, ia si schimba platforma si baga MACAR 4 GB daca vrei sa te joci pe W7, insa 8 ar fi ideal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu il apar pe Cosmin dar la sfarsit vad ca si tu ai chef de glume. Cica "Windows 8 ar fi ideal". Windows 8 e o porcarie

| DangerG explică (pentru KodrutZ):

Ma simt vinovat acum ca ai scris cu caps lock "cu mai putin de 4GB ram" laughing Pai, vreau sa spun ca imi arata la "propietati" 2. 50GB (1.0 GB usable) si vreau sa stiu de ce doar 1 GB, avand in vedere ca e o placa video dedicata si nu ar trebui sa influenteze ramii.

| TheTiger a răspuns (pentru anonim_4396):

Se refera la 8 GB tongue

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream la 8 GB de RAM, nu la W8. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru DangerG):

Nu te lua dupa timpeniile incluse in Windows ca sa vezi ce se intimpla cu sistemul tau. Uite, ia asta si arunca un ochi ca sa vezi ce si cum se intimpla cu memoria - http://systemexplorer.net/

| DangerG explică (pentru KodrutZ):

Si totusi, in afara de Cosmin care nu prea il cred, nu s-a raspuns la intrebare.De ce mi-au fost luati 1.5 GB RAM cand normal placa video dedicata nu ar trebui sa faca asa ceva. Ma limiteaza enorm doar 1GB. Pai doar cu Chrome-ul deschis am 900MB folositi.Inainte de placa asta, aveam o amarata de 6600GT, dar macar imi lasa toata memoria RAM si ma lasa sa-mi fac treaba, sa joc un League of Legends cu prietenii ascultand muzica si ce se mai putea pentru o rabla ca asta.Sistemul oricum il schimb dar pana atunci voiam sa ma bucur de confort tongue

| KodrutZ a răspuns (pentru DangerG):

Ti-am zis sa folosesti un soft care raporteaza ca lumea, Windowsul numai timpenii face. Uita-te in DX Diag sa vezi ce mizerie, la o placa video cu 1 GB memorie iti raporteaza ca ai vreo 4 GB de memorie video, par example.

| DangerG explică (pentru KodrutZ):

Problema rezolvata.Se pare ca placuta RAM primita de la prietenul meu era de vina, am scos-o si acum pot folosi toata memoria RAM.Totusi,dau funda pentru cunostintele in IT laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru DangerG):

Loool. Se presupunea ca a fost testata si mergea ca lumea memoria. happy

11 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Deci tu practic nu rezolvi nimic cu placa video, pentru ca ea pe slotul PCI-Express 1.0 este foarte limitata, deci este mult sub standardul ei. Acum ca ai 2.5 GB RAM, normal ca din acestia isi ia si Windows-ul RAM, ca altfel nu ar mai merge PC-ul. Placa video are memoria Dedicata, deci nu are treaba cu memoria RAM a sistemului, daca aveai o placa video integrata, atunci da, respectiva placa video isi aloca singura atata memorie RAM cat avea nevoie.

| DangerG explică (pentru JustCosmin):

Cred ca este putin exagerat "foarte limitata" din ceea ce am mai citit pe diferite site-uri.Si din contra, acum am vazut ca 1.5GB RAM sunt folositi ca "Hardware Reserved"