| puscasul a întrebat:

Salut
Dece windowsurile pe x86 e pe 32 biti si cele pe x64 pe 64 biti?
Am pc pe 32 biti imi va merge x 86?

Răspuns Câştigător
| vrelian a răspuns:

Asa lau numit.nu stiu de ce.probabil au avut ei un motiv.dar pe cd-ul original nu scrie x86.scrie 32 bit.chestia asta o scrie pe windowsurile masluite, alea luate de pe net moca.dar ala x86 da merge pe calc tau de 32 de bit.

3 răspunsuri:
| k330sk3a a răspuns:

Da,nici eu nu stiu dc alea pe 32 biti se numesc x86 iar alea 64 biti x64.
(de fapt nu e pc-ul x86 ci e windows-ul)

| adych a răspuns:

Inainte cand era xp-ul se numeau x32 si x64 dar iau schimbat denumirea la x32 in x86 inse este exact acelasi lucru. Nu sunt masluite sau altceva stai linistit. Iar singura diferenta dintre ele o reprezinta cantitatea ram pe care o pot suporta. x86 suporta maxim 3 gb ram iar x64 peste 3 gb. sper sa iti fi fost de folos.

| puscasul explică:

Mersi mult