| Sirbu_Gabriel_2000 a întrebat:

Detin o centrala termica Ariston Uno de 24kw si am întâmpinat o problema de curând. De ceva timp, cand dau drumul la apa caldă, se încălzește greu si se aprind toate beculetele (avarii). Când pornim căldura, si pompa este rece, se aprinde abia dupa 8-9-10 încercări. Dar, cand dam drumul la apă caldă si caldura este pornită aceasta se oprește. Aprizandu-se doar după cateva încercări. In momentul cand se "pune pe avarii", se aude un contact mai brutal si se aprinde scânteia. Au fost curățate aprinzatoarele, s-a schimbat supapa de presiune (dar aceasta umezeste câte puțin).
Ni s-a spus ca poate fii de vină placa. Ceva pareri?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Presiunea ramane in parametri normali? Am avut probleme asemanatoare, doar ca la partea de incalzire. Cand o mutam pe 22 grade din buton, intrau avariile si crestea presiunea periculos, apoi trebuia sa o aerisesc, presiunea scadea la 0, apoi inchideam robinetul de aerisire si isi revenea. Am chemat de 2 ori instalatorul, nu i-a dat de cap, al treilea a rezolvat-o, insa nu am fost eu acasa cand a schimbat piesa asa ca nu stiu nici in ziua de azi ce a avut.

Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil sa fie debit de gaz prea redus pe retea sau robinetul de gaz partial inchis sau ventilul blocat.
Ar trebui masurata presiunea gazului la arzator, dar si ceea a apei de pe retea.