| decastelica1244 a întrebat:

Salut(din nou) Ce upgrade-uri pot face pe un Laptop Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 cu procesor AMD Athlon Silver 3050U pana la 3.20 GHz, 15.6", HD, 4GB, 256GB SSD, AMD Radeon Graphics, Free DOS? Vreau răspunsuri sigure..Ma intereseaza cel mai mult memoria ram

6 răspunsuri:
| decastelica1244 explică (pentru DoarBogdan):

Am încercat site-ul ala...Dar nu imi dau seama daca la memoria ram îi mai pot adăuga o plăcută ram sau trebuie sa o scot pe aia de 4 si sa adaug una de 8, SSD nu ma intereseaza momentan...Imi poti spune tu?

| sierra1 a răspuns (pentru decastelica1244):

"pot adăuga o plăcută ram sau trebuie sa o scot pe aia de 4 si sa adaug una de 8"

slot liber - adaugi, nu-i slot - schimbi

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru decastelica1244):

Memoria RAM maxima suportata este de 12GB. Laptopul are doar un slot pentru RAM, deci daca vrei sa mai pui RAM, trebuie sa scoti placuta existenta si sa pui alta in locul ei.
Dar la specificatiile respective, nu stiu daca merita mai mult de 4GB pentru ca... nu prea ai ce sa rulezi pe el care sa manance mai mult.

Legat de SSD pe viitor, poti pune un SATA sau poti sa iei si M.2 (vad ca are port).

Seara faina iti doresc! ^_^

| F3d0x a răspuns (pentru decastelica1244):

Laptopurile Lenovo vin cu 4 gb sudati si alti 4 pe celalalt slot.
Ai putea, intr-adevar sa bagi una de 8 in locul aleia de 4, insa vei pierde dual channelul (2 placute de acelasi fel si aceeiasi frecventa)performanta va fi mai scazuta, recomand sa o lasi asa.

| marinaru777 a răspuns:

Https://www.google.com/......Https?/url
Poti pune memorie ddr4 2400Mhz maxim 12 GB Ram.