| dulgherunicu a întrebat:

Salut.dupa ce ma ghidez sa cumpar o placa video compatibila cu placa de baza?

11 răspunsuri:
| PiNNoTheGamer a răspuns:

Salut.Cauti placa de baza si te uiti daca are slot AGP sau PCI Express 2.0/3.0 etc.Si cauti o placa compatibila cu aceasta.Vezi ca nu prea conteaza daca placa de baza este PCI-E 2.0 si placa video 3.0 deoarece nu prea afecteaza performantele. Funda?

| KodrutZ a răspuns:

Nu mai bine ne zici ce placa de baza ai si ce placa video ai avea in minte? Daca iei ceva mai puternic, si sursa o sa intre in ecuatie, dar si carcasa - e posibil sa fie prea lunga si sa nu incapa.

| dulgherunicu explică (pentru KodrutZ):

Gigabite m61sme-s2

| KodrutZ a răspuns:

Athlon/Sempron pe AM2? Nu merita sa bagi bani in platforma asta. Ia ceva bun SH cu maxim 150 RON daca faci miscarea asta, gen 9800 GT. Placi noi pina in 300 RON gasesti numai mizerii cu mult inferioare unui 9800 GT(sau HD 4770-4850, daca e sa discutam de ATI).

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Dupa slot(agp/pc express) sursa si carcasa!

| dulgherunicu explică (pentru KodrutZ):

Sapphire HD5450 512MB DDR3 PCIe vrei sa spui ca asta no sa-mi mearga?

| KodrutZ a răspuns (pentru dulgherunicu):

Daca nu te joci si vrei musai ceva nou, e o placa foarte ok pentru net/filme. Daca te joci, e fix bani aruncati. O sa mearga, oricum, nu are nici alimentare suplimentara, consuma putin si e si scurta.

| dulgherunicu explică (pentru KodrutZ):

Dar ce-mi recomanzi pentru jocuri?

| KodrutZ a răspuns (pentru dulgherunicu):

Sa schimbi sistemul cu totul, sau vezi ce ziceam mai sus. Am avut X2 4000+ pina in vara asta, degeaba iti iei placa video cit de cit capabila, procesoarele pe AM2 sint complet depasite de vremuri... am pastrat placa video veche (HD 4770), dar am trecut pe i3 2120+8GB ram+SSD - deja e intr-o alta liga, jocurile se misca cu MULT mai bine fata de inainte, cind totusi mergeau aproape acceptabil de multe ori, dar la detalii medium, de regula.

| g3ok a răspuns:

Dupa slot

| pozeanimate a răspuns:

Te uiti cu un program ce suporta placa ta de baza
AGP 8x sau PCI-Express 16x
si nu mai putin important depinde si de sursa, daca sursa e slaba nu va merge placa video