| cristi202 a întrebat:

Care sunt lucrurile de care trebuie sa tin seama cind vreau sa imi cumpar o placa video mai buna pentru calculator ca sa fie compatibila cu placa de baza, cu restul calculatorului? Nu vreau sa imi iau una si sa descopar ca nu e compatibila.

5 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Trebuie sa ai slotul PCI-E.Si nu conteaza daca e 2.0 sau 3.0, placa video va fi compatibila.
In rest, nu am dupa ce criterii sa ma bazez, daca nu ai mentionat configuratia calculatorului.Trebuie si procesorul sa fie mai bun ca placa video, in general, fiindca se produce bottlenecking, daca placa video e mai puternica ca procesorul. Spune si configuratia actuala a calculatorului, si placa video pe care vrei s-o cumperi.

| cristi202 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

OK, multumesc mult, intr-adevar, fara sa stii configuratia, nu prea ai ce spune, trebuia ca eu sa imi fi dat seama.
Deci iata configuratia, conform Everest Home Edition:

Placa de baza:
Nume necunoscut
Front side Bus Properties:
Bus Type - AMD Hammere
Real clock - 200 Mhz
Effective clock - 200 Mhz
Hyper transport clock - 800 Mhz
Memory Bus Properties:
Bus Type - Dual DDR SDRAM
Bus Width - 128-bit
Real Clock - 201 Mhz (DDR)
Effective clock - 402 Mhz
Bandwidth - 6429 MB/s

Memorie:
Phisical memory - 1023 MB
Swap space - 2460 MB
Virtual memory - 3484 MB

Procesor - AMD Athlon 64, 2000 Mhz (10x200) 3200+

Placa video de acum - ATI Radeon X300 (RV370) de 512 MB. Insa ma deranjeaza urmatorul lucru, pe care nu il inteleg - fizic, placa video e o placa "His", si cu ea se vede groaznic, cel putin in comparatie cu calculatorul meu (asta e al sotiei), care are o placa video de la Intel si se vede perfect (la aceeasi memorie), si de asta vreau sa o schimb.

La slot, am vazut diferente intre placile video, asa ca m-am uitat la placa mea si am cautat ceva care sa aiba acei pini la fel, sa intre in slotul ce il am eu. Si iata ce am gasit, la aceeasi memorie de 512 Mb:
http://www.okazii.ro/......a121867222
Sper sa nu fac o prostie si sa il iau pe degeaba.

| cristi202 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Iar daca ai putea tu sa imi recomanzi ceva, pina in 100 Ron, ar fi perfect!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru cristi202):

Pai...ma intereseaza ce sursa ai, si ce slot grafic ai.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru cristi202):

Oricum,cel mai bine faci asa :
Citesti pe siteul asta :
http://www.computerica.ro/placa-video-sfaturi-de-achizitie/
Te uiti si la comentarii, daca e nevoie.
Si daca tot esti nedumerit, cel mai bine ar fi sa il intrebi pe administratorul acelui site, vezi, ca le raspunde tuturor in scurt timp.