| Stefan123x a întrebat:

E vreo diferenta intre hdmi-hdmi si dvi-hdmi?

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Logic ca este. Sunt 2 conexiuni diferite.
In plus HDMI poate transmite si sunet, dvi doar video.
Use google happy

| ziftode a răspuns:

Pentru ca pui cate doua ma gandesc la un cablu
primul e de la o placa video cu hdmi catre un televizor (care va primi si sunetul de pe hdmi, care e diferit de sunetul de pe placa de sunet a calculatorului)
al doilea e practic un adaptor, cam aiurea, pentru ca folosesti o iesire hdmi din placa video catre un monitor cu intrare dvi, de ce e aiurea, pentru ca hdmi e totusi standard de televiziune, poate sa nu aiba o imagine perfecta, asa ca mult mai bine ai avea un cablu dvi-dvi, pentru ca SIGUR placa video are iesire dvi