| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Este ubuntu mai limitat decat windows? ( sunt mai putine aplicatii decat pe windows?) dar pentru gaming? Merci

Răspuns Câştigător
| 120bulevard a răspuns:

Windows si Ubuntu sunt doua sisteme asemanatoare la interfata dar total diferite la baza si pentru categorii de utilizatori diferiti, Windows este un sistem de operare creat pentru omul de rand si da, Windows este superior in gaming in comparatie cu Ubuntu, pe Linux n-ai sa poti sa joci aceleasi jocuri ca pe Windows nici macar cu Wine.

In ceea ce priveste securitatea, Linux este superior, dar din punct de vedere al aplicatiilor Linux este mai limitat si are la baza anumite clone de aplicatii Windows preinstalate si gratuite, pe Windows ai Photoshop iar pe Linux ai Gimp, pe Windows ai Office, pe Linux ai Libre si tot asa. Linux e folositor pentru utilizatorii care au pc-uri modeste, pentru super-useri care vor sa foloseasca un sistem de operare la un nivel inalt, oameni care se ocupa cu securitatea cibernetica (la S.R.I. se foloseste Kali Linux), servere, webmasteri, sysadmini si lista poate continua.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ubuntu in primul rand nu e un sistem de operare care sa suporte jocuri care sunt 90% facute special pentru windows.

Apoi pe ubuntu ca orice linux nu vei gasi mereu aceleasi aplicatii mereu ca pe windows. Uneori va trebui sa gasesti aplicatii echivalente. De aia linuxul nu e un sistem de operare dedicat utilizatorului de rand ci mai multe celor care au anumite cunostinte in domeniu

| NLS a răspuns:

E oarecum mai limitat, in sensul ca funcționează doar jocurile de pe Steam (și nu chiar toate, dar în ziua de azi pe ultima versiune merg destul de multe).

Aplicațiile ce funcționează nativ sunt în general gratuite, si altele decât cele de pe Windows.

Exista și multe aplicații mixte, care au versiuni atât pentru Windows, cat si pentru diferite distribuții Linux. (pachetul LibreOffice, programul de proiectare FreeCad, softul de modelare și animație Blender, editorul video DaVinci Resolve, playerul video VLC, etc)

Windows e mai finisat sa zicem asa, insa Ubuntu, Mint și celelalte, funcționează foarte bine pentru utilizatorul de rand, nu foarte pretențios, si care nu depinde de un program anume, disponibil doar în Windows.
Si cred ca oricine e de acord ca universul Linux e mult mai customizabil.

Aplicații disponibile exista berechet, dupa mine sunt prea multe.
Pe Linux funcționează și aplicații de Windows, cu ajutorul unor emulatoare, insa de regula, nu foarte bine.
Si fix acelea critice, care nu au un echivalent decent pe Linux, gen Autocad, nu funcționează bine deloc.

| Dismally a răspuns:

Este foarte limitat fata de windows. Aplicatiile nu iti vor merge, trebuie sa gasesti unele asemanatoare gratuite care nu sunt chiar la fel de bune... La jocuri nici nu se pune problema, exista doar windows poti spune, nu ai ce face cu linux si mac.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

E mult mai performant decat Windows ul, dar are mai multe programe pe unele domenii, si nu are prea multe pe altele.

Pt jocuri, windows, fara discutie.

Pt alte domenii, depinde. Daca ne spui la ce-ți mai trebuie sa folosesti calculatorul, poate te ajutam mai bine.