| bYbr0kenn a întrebat:

Salut, exista vreun program care sa imi "transforme" stick'ul intr'un router wireless, adica, sa fie in locul placii de retea wireless.

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Daca prin stick te referi la USB Mass Storing Device, atunci nu, acesta este doar pentru stocarea datelor.
Daca prin stick te referi la Adaptor Wireless atunci da, pentru ca acesta preia semnalul WiFi emis de un router si asigur conexiunea calculatorului la Internet, unii ii mai spun si modem, dar aceasta denumire poate avea mai multe conotatii.

Router USB Compact nu exista!

Poti de exemplu sa partajezi conexiunea unui smartphone la o retea mobila sau o retea WiFi prin cablul USB al telefonului si se numeste USB Tethering.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Router-ul este un dispozitiv, care se leaga la fir si transmite apoi semnal wireless. Ce spui tu de stick este un adaptor wireless, ce se conecteaza la pc printru port USB si tine loc de modem, preluand semnalul wireless transmis de router. Asa fiind, ambele fac parte din partea hard, sunt construite diferit si nu exista program prin care sa fie transformate unul in altul. Numai bine!