| Random123456 a întrebat:

Ieri mi-am achizionat un laptop ASUS FREE DOS (fara windows) si astazi am vrut sa ii instalez windowsul dar aparent imi apare o eroare la bootare: 0xc00000e9 cum ca laptopul nu poate comunica cu driverele. Nici cu stickul, nici cu dvd-ul. Ce e de facut? Am vazut pe net diferinte variante dar nu am gasit una in care sa se intample la un laptop fara windows. Ma poate ajuta cineva? Va pot da mai multe informatii/poze... chiar am nevoie de cineva care cunoaste

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu la asta se referea, vezi porturile SATA dacă zic să sunt conectate la ceva.

Pune Hiren's boot pe un CD și testează cu ăla Hard drive-ul.

Da Free Dos merge bine?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eroarea de unde ți-o dă? Din BIOS? Din instalarea Windows-ului?

| Random123456 explică (pentru anonim_4396):

Pai introduc dvd-ul cu windows, mi-l booteaza si apoi imi apare" "window is loading files" iar mai apoi imi apare eroarea: "windows has encounter a problem communicating with a device connected to your computer etc". Am mai vazut persoane care au intalnit aceeasi problema dar aveau windows preinstalat, eu nu am si nici nu pot instala. Am incercat si de pe stick si cu windows vista si aceeasi eroare...

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa intrii in BIOS si sa verifici ce "vede" laptopul.
Daca totul pare OK, atunci trebuie facuta o investigare amanuntita, bootand de pe un CD de testare.

| Random123456 explică (pentru Bula):

Citisem de setarile SATA sa schimb la IDE dar eu nu am decat AHCI. In rest totul pare in regula. nu stiu ce sa zic, e nou nout, nu cred ca are vreun virus sau ceva.

| Random123456 explică (pentru Bula):

Pana la urma am renuntat si am dat laptopul pe mana unui ezpert sa ii dea de capat. Multumesc pentru raspunsuri! ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Random123456):

Dacă l-ai luat ieri e în garanție cu siguranță, ți se poate repara pe gratis.

| Random123456 explică (pentru anonim_4396):

Da, e in garantie 24 de luni, dar l-am dus sa mi se instaleze windowsul, daca domnul respectiv nu reuseste il voi duce cu garantia happy
Multumesc de ajutor!