| andrei87s a întrebat:

imi poate recomanda cineva un cooler pentru amd phenom II x6 1055T 2, 8 ghz?

Răspuns Câştigător
| Superior a răspuns:

De 500W e arhi-suficienta pentru ce ai acolo. Mai degraba iti recomand sa schimbi tot sistemul. Uite cea mai ieftina varianta cu care poti face ce ti-ai propus. https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2923646/ acesta va putea sa duca Youtube, borwsing foarte bine, totusi e posibil, ca peste putin timp (1-2 ani) sa fie depasit. Asa ca iti propun sa mai faci un efort pana la asta : https://www.pcgarage.ro/adauga-wishlist/ si nu vei regreta 4-5 ani de zile. Pe deasupra merg si cateva jocuri pe el. X6 nu cred ca ar putea oferi o putere suficienta, probabil va fi mai bun decat X2 dar tot va avea momente naspa. Asta e sursa de ti-o recomand. https://www.pcgarage.ro/surse/segotep/gtr-550-550w/

5 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Un procesor destul de vechi si putin cam slabut in ziua de azi, totusi fata de ce au altii e foarte ok.
https://www.pcgarage.ro/coolere/zalman/cnps10x-optima/ il am si eu, poate tine un FX8370-E in 20C idle, dar pe al tau? Mai ieftin ai asa https://www.pcgarage.ro/coolere/deepcool/gammaxx-200t/ Apropo asigura-te in cazul ambelor coolere daca distanta de la procesor pana la capacul lateral al carcasei este suficient de mare incat sa incape coolerul.

| andrei87s explică (pentru Superior):

Multumesc! cum o fi. este upgrade-ul maxim pentru placa mea de baza. dar ca sursa, ce sursa imi recomanzi? pc-ul este stock, amd athlon II x2 260, placa video integrata, sursa 300W. acel phenom x6 l-am comandat deja, urmeaza sa comand coolerul, o sursa si o placa video de vreo 2- 4 gb. tin sa mentionez ca nu ma intereseaza gamingul, acest upgrade vreau sa-l fac pentru o navigare decenta pe internet, pentru vizionarea filmelor la o rezolutie buna si pentru folosirea anumitor aplicatii

| Superior a răspuns (pentru andrei87s):

X2 260 e mai slab decat ce ai tu acum. Nu merita banii. Pe deasupra sursa de 300W ar putea fi cam slabuta pentru un posibil upgrade. Daca poti face ce-ti doresti pe el, nu are rost sa mai schimbi ceva.

| andrei87s explică (pentru Superior):

Pai asta este problema, ca nu pot face ce-mi doresc fara sa ma enervez. merge greu, se blocheaza. x2-ul 260 este procesorul pe care il am in momentul de fata pe pc, ceea ce te mai intreb este, de cat imi recomanzi sursa pentru phenom x6 + coolerul zalman + 10 gb ram + placa video 2 gb? de 500-600W ar fi in regula?

| andrei87s explică (pentru Superior):

Iti multumesc pentru informatii!