| krt0f1oR a întrebat:

Am un procesor Phenom II x6 1055t 2. 8Ghz (3. 3ghz in boost)problema e ca mereu ruleaza la 2.8 si niciodata la 3. 3ghz.Ce pot face ca sa ruleza la 3. 3ghz.Am MB Asus m4a79t deluxe.Ma poate ajuta cineva? vreau sa treaca de 3-3. 1ghz.

4 răspunsuri:
| DoctorWh0 a răspuns:

Poate nu faci tu nimic care sa aiba nevoie de boost. De obicei, sare la 3-3.3 ghz cand deschizi ceva, macar asa e la i5-ul meu.

| IMihaitza a răspuns:

E un procesor destul de vechi... nu va trece de 2.70 ghz

| krt0f1oR explică (pentru IMihaitza):

Frecventa de baza e de 2.8 (phenom X6 1100T e la fel ca al meu doar ca are frecventa de baza la 3.3 )+i-am facut OC la 3.3 ghz si nu e cine stie ce diferenta de temperatura.

| Bro4555 a răspuns:

Din cate stiu eu, acest ``boost`` se activeaza atunci cand procesorul are nevoie de mai multa putere, de exemplu in jocuri, dar nu dureaza foarte mult fiindca se incinge rau daca ruleaza cateva minute la 3, 3 ghz.