| krt0f1oR a întrebat:

Am facut uprade la i5 2400(socket 1155) de la phenom 1055t, iar acum folosesc un cooler stock.Cooler-ul de pe phenom (Socket AM3) era de la deepcool si avea 3 heatpipe-uri.Am vazut ca se poate monta cooler-ul de pe amd pe Intel cu ajutorul unui inel. Unde pot gasi un astfel de inel si cat costa? Nu vreau sa mai cumpar alt cooler.

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de cooler daca are adaptor sau nu.

| krt0f1oR explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu daca are adaptor ca am luat pc-ul sh si nu stiu model este cooler-ul.Scrie deepcool pe el dar nu gasesc modelul pe internet

| GabiDumitrescu a răspuns:

De fapt ti-ai facut downgrade, nu upgrade. Ia uite - https://www.game-debate.com/....../index.php

In alta ordine de idei, cel mai practic ar fi sa iti iei un cooler nou la vreo 70-90 RON ca mai mult nu merita, oricum ai platforma invechita.

| krt0f1oR explică (pentru GabiDumitrescu):

E mai bun i5-ul si simte, cand ma joc cv, nu imi mai da crash explorer.exe si se misca PC-ul mai rapid.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru krt0f1oR):

A, ptiu! Am inteles pe dos. De la Phenom la i5 da, e un oarecare upgrade. Oricum, asta nu inseamna ca Phenom-ul e nasol, cel mai probabil aveai o placa de baza praf si de aia facea figuri. Intel-urile au fost mereu mai putin pretentioase si functioneaza mai bine cu placi de baza de-astea pentru saraci si, ce e drept, placile de baza pentru saracii cu Intel au fost mereu mai bine facute decat cele pentru AMD la acelasi pret.

| krt0f1oR explică (pentru GabiDumitrescu):

Aveam o placa pentru amd destul de buna.Cred ca costa vreo 500 de lei având în vedere că avea 4 sloturi pci-express x16 și crossfirex.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru krt0f1oR):

Irelevant cate sloturi avea. Din pacate sunt si unele placi scumpe facute cu picioarele. Sau cu BIOSuri infecte. Vezi multe modele de la Asus...