| ValeanuAndrei82 a întrebat:

Salut, imi poate spune cineva daca ecranul de telefon mic imi poate strica vederea? si cati inchi ar trebui la ecranul telefonului minim pentru a nu imi strica vederea?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ecranul unui telefon iti poate afecta foarte mult vederea.
In general, orice ecran de computer, tableta sau teelfon iti afecateaza vederea, daca petreci prea mulet ore pe zi, uitandu-te la el.
De aceea mai toti specialistii care lucreaza cu computere, incep sa foloseasca ochelari de foarte tineri.

4 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Indiferent cat are dimensiuneawinking de stricat tot strica... mai repede la mic mai greu la mare...5 inchi

| RAY a răspuns:

DonnaAlba poti dovedi stiintific ceea ce afirmi? ecranul mic nu strica vederea, pur simplu daca ai probleme cu vederea te vor durea ochii, faza cu tineri si vederea asa au mostenit genetic

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ecranul mic strica vederea, ci lumina ne-naturala care intra in ochi la vedere focalizata, indelungata.
Focalizarea concentrata indelungata al vederii "amorteste" muschii care misca ochii, acestia ramanand "imbatraniti", deformati si "lenesi". Consecinta este necesitatea corectarii focarului (dioptriile) ochilor prin lentile sau grile optice.

La fel se intampla si cu coloana vertebrala daca stam indelungat in acelasi pozitie.

Doar gimnastica specifica si micsorarea duratei poate atenua edicient efectele nedorite ale ecranelor, atat de "indragite", dar daunatoare.