| Catalin0915 a întrebat:

Am un laptop si as vrea sa aflu cati inchi am.am masurat ecranul si am 25 cm latime si 35 lungime. Stie cineva cum calculez cati inchi am?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masoara-i diagonala si imparte la 2, 54(1 inch = 2, 54 cm). Poti aplica si teorema lui Pitagora, diagonala este ipotenuza triunghiului dreptunghic cu catetele de 25 si 35 cm. Succes si numai bine!

5 răspunsuri:
| aleks4ever a răspuns:

Un inch = 2, 54 cm
Daca nu ma insel ar veni aproximativ 9, 84 inchi latime; 13, 77 inchi lungime aproximativ 135 inchi. Daca am gresit la calcule imi cer scuze happy

| pisiku36 a răspuns (pentru aleks4ever):

Un ecran de la laptop sa aiba atat?

| sergiu27 a răspuns:

Ma pe liniar dinkolo de centimetri sunt inchi...ia un liniar de 30 cm ca sigur are si inchi

| regele1 a răspuns:

Masori diagonala si inmultesti cu 0. 393700787

| Catherine_8535 a răspuns:

Trebuie să măsori diagonala ecranului, de fapt, nu lungimea și/sau lățimea. După ce o măsori, poți să calculezi aici: http://www.manuelsweb.com/in_cm.htm