| banditul007 a întrebat:

Îmi puteți recomanda un obiectiv de aproape pentru Nikon D60? Mulțumesc!

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Buget?

deschiderea maxima a diafragmei? (aceasta caracteristica influenteaza pretul)
(daca nu stii ce e si la ce foloseste, intreb altfel: doresti sa tragi si cadre la apus sau rasarit, sau in interiorul muzeelor, castelelor, incaperilor slab iluminate in general... care sa iasa cat mai bine, in functie de obiectivul folosit? )
(pentru ca un obiectiv "normal" face treaba buna doar in conditii ideale de iluminare, iar la lumina scazuta imaginea va avea de suferit)

Nou/ SH?

Nu in ultimul rand, ce inseamna "de aproape" pentru tine?
Pentru mine, ar fi un 12mm, maxim 17mm.

Esti sigur ca nu doresti ceva mai spre standard (24mm, 50mm ) sau eventual cu ZOOM (17-55mm)?