| AndreiTiganul a întrebat:

Salut, in legatura cu componentele unui PC. Stiu ce componente are un PC si vreau sa stiu ca as face unul din componente.

Trebuie 1 HDD si 1 SSD sau 1 HDD si 2 SSD? Adica 1 SSD de 1TB pe placa de baza si unul SSD Solid Samsung de 2 TB si 1 HDD cu orice memorie?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru anul in care ne aflam, un SSD e obligatoriu, pentru instalarea sistemului de operare.
Pretul diferitelor tipuri constructive e apropiat, asa ca as recomanda sa iei un SSD in format M.2 cu interfata PCIe si tehnologie NVMe.
Le deosebești usor de SSDurile M.2 cu interfata SATA, pentru ca vitezele de scriere si citire sunt mai mari, peste 1000 MB/s.
(in functie de generatie, ajung si la 7000 MB/s)

Deasemea, cele cu interfata PCIe, au doar o despicatura in zona contactelor.

https://images.app.goo.gl/4jFN5h9PqQxztCr68

SSD in format SATA 2.5" recomand doar daca nu ai sloturi M. 2 pe placa de baza.
Sau pentru stocarea datelor nu foarte importante, pe termem scurt si mediu.

Pentru stocarea datelor importante pe o perioada lunga, ai nevoie de un HDD.
Sau de mai multe, dupa buget si nevoi.

SSD urile "mor" in timp, si de asemenea, le scade durata de viata atunci cand le folosesti rar.

Combinatia o alegi in functie de buget, nevoi, sloturile M. 2 de pe placa de baza, etc

De exemplu daca doresti sa editezi video, ar fi indicat sa ai 2 SSD uri rapide in sistem, cu tehnologie PCIe si NVMe, si un HDD foarte incapator pentru stocare. Unul dintre SSD uri va fi folosit pentru fisierele temporare generate de editorul video.