| Sebastian_Seby_1996_QYr8 a întrebat:

Salut, incerc sa formatez un HDD pe care il am in pc dar imi zice ca sa inchid mai intai programele pe care le am deschise si dupa sa il fac. Dar nu am deschis nimic pe el doar pe SSD am dar pe acela este windowsul, stie cineva cum pot sa fac sa ma uit ce este deschis pe HDD daca l-am pus ca secundar ca atunci cand dau la Resource Monitor imi arata doar ce este deschis pe SSD.

2 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Intra in device manager
da disable la hdd
o sa vrea reboot
da-i
dupa reboot du-te in disk manager, pregatit
reactiveaza hdd din device manager
intoarcete in disk manager, da refresh si formateaza partitia

in felul asta ce program iti incuie partitia nu mai are timp sa apuce sa o incuie

| steamjunk a răspuns:

Daca ai setat bine setarile de Boot(sa fie SSD-ul primul) SAU daca ai instalat bine Windows-ul pe SSD nu ar trebui sa iti dea eroarea asta. Eu m-am mutat recent pe SSD, am instalat windows 10 de pe un stick usb, iar cand s-a instalat windows-ul complet, am dat restart si am intrat in Boot Menu si la Boot Priority nu aparea alta optiune decat SSD-ul(stick-ul usb nu era conectat la PC desigur) si nu formatasem HDD-ul inca. Pentru formatarea HDD-ului scrie 'diskpart' in search bar sau descarca Partition Master by EaseUS(sau gasesti crack pe FL, e mai benefic).