| trasnet a întrebat:

Salut
Incerc sa instalez windows 10 pe un laptop cu linux de pe stick usb.Cand incepe instalrea la faza preliminara(colecting information) in spune ca nu a gasit niciun driver pe cd dvd sau usb. Care e problema si ce e de facut

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea ca Windowsul sa nu aiba driverele pentru unitatile alea. Cineva care se pricepe trebuie sa faca o imagine ISO a Windowsului cu driverele de instalare. Ceva asemanator cu asta: http://bit.ly/2Fr45uF Trebuie, insa, sa vezi daca producatorul laptopului a facut drivere pentru Windows 10. Daca laptopul este facut special pentru Linux s-ar putea sa nu gasesti druvere.

| mihai69 a răspuns:

Pentru un răspuns util, ar trebui să scrii aici EXACT mesajul de eroare primit. Altfel... primești doar speculații.
Asigură-te că ai creat discul de instalare cu ajutorul utilitarului de la M$: http://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10
E posibil ca fișierul.iso pe care l-ai pus tu pe stick să nu fie bun.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, nu ai formatat cum trebuie stick-ul usb, descarci imaginea in format.iso a windows-ului si folosesti programul rufus, nu e greu, alegi unde ai descarcata imagine iar stick-ul ti-l gaseste automat,

| IMihaitza a răspuns:

Asa am patit si eu la fel, windows-ul nu e original e luat de pe internet un site sigur e get into pc ( descarca de acolo windows ) sau nu ai facut bine stick-ul bootabil, am sa iti las un link cu un tutorial pentru aface stick usb bootabil :https://www.google.ro/......https?/url

| Lioana a răspuns:

1. Îți creezi stick-ul cu Windows urmând pașii de pe site-ul oficial
2. Îți setezi laptopul sa boteze de pe USB din bios.

Nu are voie sa de-a mesaj despre drivere când tu încerci să instalezi Windows-ul. Poate nu e bun stick-ul.

| PainTech a răspuns:

Imaginea de pe stick cu windows nu e buna sau nu ai pus-o pe stick corespunzator. Incearca alt stick. Pentru montarea pe stick a windowsului e recomandat tool de la Microsoft ( a dat deja cineva link ) sau Rufus in cazul versiunilor mai "custom".