| Ionut9329929299292 a întrebat:

Salut fratilor. Imi poate spune si mie cineva cum instalez un windows? Problema e ca am linux. Ce trebuie sa fac? Am auzit de niste partitii si nu stui ce inseamna. Cum fac? Va rog ajutati.ma ca nu am gasit niciun raspuns.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Introduci DVD-ul sau stick-ul cu Windows boot-abil.
Ii dai sa booteze de pe unitatea respectiva (unitatea optica sau USB).
Executi operatiunile care se cer acolo alegand limba engleza sau romana, Time and curency format Romania si tastatura la US International.
Apoi faci ca in tutorialul asta: https://www.youtube.com/watch?v=ZTikyfFuy_k&t=96s Atata doar ca tu vei avea HDD-ul mai mare si bagi acolo circa 100 GB in partitia C:\ (scrii 102400 pentru ca se da in Mb). Din ce ramane mai faci o partitie cel mult 2. Nu se recoamnda prea multe partitii. Zice ca americanii fac doar partitia C:\. Succes!

| gelu1970 a răspuns:

Formatezi hdd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cheama un tovaras care se pricepe, ca ai sa-l faci praf si pierzi tot ce aveai prin el...

| Ionut9329929299292 explică (pentru anonim_4396):

Scuze. Am uitat sa mentionez ca il voi cumpara cu linux. Deci nu am date pe el. Dar ce se poate intampla daca gresesc? Ii stric vreun component?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionut9329929299292):

Nu strici nimic, dar tot nimic o sa-ti si iasa... laughing
Si dupa ce ai instalat Windows-ul, nu ai vrea sa-l instalezi din nou.
Ia si cauta intai pe YT filmulete macar. E mai greu cu forumurile...