| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
La cat poate ajunge un filmulet facut in Sony Vegas 9 PRO care are durata de 15 minute? Adica ma refer la cati GB ar putea sa ajunga daca-i dau Render in HD 720p (1280 x 720)

Mersi mult.
Pentru ca eu aveam aprox 40 GB free space pe disc si mi-a zis ca n-am memorie suficienta pentru rendering (aproape de final, deci renda de vreo o 1 ora.)

Răspuns Câştigător
| monstrulet a răspuns:

Depinde ce compresie folosesti. Uncompressed ocupa extrem de mult.

3 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Daca vrei codecuri sa randezi direct din vegas poti instala ca-lite full, din cate am incercat eu asa, nu ieseau prea grozav.
Personal, randez videoul din vegas folosind lagarith lossless codec, ca sa nu ocupe asa mult ca uncompressed, dar nici sa nu piarda din calitate. Apoi cu SUPER il convertesc folosind H.264 pentru video, iar mp3 pentru audio. Calitatea poate fi setata din el. Asa se vede super bine si nici nu ocupa exagerat de mult.

| conundrum a răspuns:

15 min ar trebuie sa iti ia aprox 3gb... oricum pana in 5

| LookBehinD a răspuns:

Pai si ce compresie ar trebui sa folosesc? eu vreau o calitate cat mai buna atat la film cat si la sunet.