| RaZvIXsTz a întrebat:

Salut la toti.De curand am o problema cu pc-u.Mi s-a stricat monitoru meu si am cumparat unu SH totul a mers bine la inceput pana cand am dat de problema urmatoare: am intrat sa joc league of legends cand mi-a intrat in joc ecarnu s-a facut negru si mi-a aparut o caseta mica alb cu albastru si imi zice "input signal out of range".Eu aud cum jocu ruleaza normal pe fundal in casti dar monitoru nu afiseaza decat mesaju asta.Am mai auzit la un prieten ca a avut si el problema asta si ca s-a rezolvat de la sine la el...asta imi face si cand intru pe gta sa chiar si pe warcraft 3... ce pot face? M-am intresat pe net de aceasta problema si am incercat sa schimb rezolutia de la 1280x1024(cat o am eu acum)pe una mica pe 800x600 si am dat jocu tot pe aceeasi rezolutie si degeaba.Mentionez ca atunci cand aprind pc-u imediat imi afiseaza pe monitor mesaju "input signal check the video cable" si apoi cand intra windowsu isi revine.Monitoru este un HNC daca scrieti pe google HNC si dati pe imagini este al 3-lea unu cu alb si cu 5 butoane care pare ca are niste boxe.Pc-u este un HP compaqu cu 4 GB RAM, placa video nVIDIA gforce gt 620 de 1 gb si procesor amd athlon x2 de 2, 7.Mentionez ca ieri mi-a mers lolu iar pe warcraft 3 am avut problema de prima data cand am luat monitoru(iar m-ai tarziu s-a rezolvat singura) si la gta sa a aparut de curand iar pana azi pe lol nu aveam aceasta problema, pe unele jocuri merge cum e cs go, pe altele nu, si apoi se rezolva singura si apoi iar apare.Cum pot rezolva? Iar daca nu se poate rezolva imi puteti spune daca e monitoru de vina asu pc-u?

2 răspunsuri:
| tickey a răspuns:

Din ce spui tu, monitorul nu primeste semnal in mod constant de la placa video. Sfatul meu e sa scoti cablul de conectare de la monitor spre unitate si sa il bagi din nou. Daca problema persista, incearca cu un alt cablu. Daca tot nu se rezolva, verifica intrarile mufelor de la monitor si unitate sa fie in regula. In caz ca nu se rezolva nici asa, te sfatuiesc sa te duci la un service pc, le explici problema si cel mai problabil o sa iti zica sa te duci ori cu monitorul, ori cu unitatea pentru a verifica.

| RaZvIXsTz explică (pentru tickey):

Multumesc,am sa incerc si asta!big grin