| AmarruShakur a întrebat:

Ma gandesc sa imi bag laptopul in service pe garantie si nu stiu daca e vreo metoda de a afla seria componentelor sau ceva de genul din CMD, BIOS, folosesc Windows 10 Home. Windowsul este cumparat si activat, deci clar placa de baza nu cred ca ar putea fi schimbata prin vreo "manarie" fara ca eu sa observ. Intrebarea mea este daca pot face cumva sa retin componentele pe care le am, sa nu ma trezesc cumva ca imi vine laptopul cu alte componente mai vechi inversate de tehnicieni. Mai e o chestie ca vreau sa imi puna o pasta termica custom si nu stiu cum pot fi eu sigur ca imi vor pune exact ceea ce platesc... Este cineva in domeniu sau care a mai trecut prin asa ceva si ma poate ajuta cu niste informatii?

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Salut,
Te poti uita aici primele 2 sunt cele mai ok.

https://www.raymond.cc/......formation/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu o carioca permanenta fa semne mici, ascunse, pe ele. Cu pasta termoconductoare nu poti face nimic!

| viavo a răspuns:

Descarci aida 32, everest sau un program asemanator si cu el poti vedea detaliile despre fiecare mo device. Scrii detaliile pe hartie si cand primesti inapoi produsul poti sa verifici daca sunt aceleasi. Ei au dreptul sa schimbe ori ce componenta din el daca o schimba cu aceeasi marca si aceleasi caracteristici si asa se schimba si seria si adresa mac a componentei.