| Yohei a întrebat:

Am fost intr-un service sa schimb pasta termica la laptop, dar tot se incalzeste laptopul! Trebuie sa astept un timp sa-si faca pasta efectul sau cum e?

13 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Trebuie sa iti cumperi un cooler extern. si nu mai ai probleme.

| halogen001 a răspuns:

Pasta isi face efectul pe loc. Daca jocurile merg mai bine inseamna ca racirea e mai buna si procesorul merge la capacitate maxima, nu se mai opreste ca sa se raceasca. Pentru racire si mai buna merge un cooler extern si o temperatura mai scazuta in camera.

| dinaprilie a răspuns:

Nu este nici o diferenta?

| Yohei explică (pentru dinaprilie):

O diferenta este, aceea e : inainte cand ma jucam ceva, aveam mult lag, acum nu mai am, dar la fel, se incalzeste tare

| dinaprilie a răspuns (pentru Yohei):

Daca procesorul sta in jur de 80 de grade e ok

| Yohei explică (pentru dinaprilie):

Sta in 50-60-75, doar ca, in momentul cand vreau sa ma joc ceva, se incalzeste foarte tare in partea de sus, desii procesorul si placa video nu e in directia aia.

| dinaprilie a răspuns (pentru Yohei):

E bine..pe acolo pe sus poate trece racitorul intern al procesorului

| NLS a răspuns (pentru Yohei):

50-60-75 cand?

In idle (fara nici un program pretentios pornit),
sau in timp ce te joci?

Oricum pentru jocuri, un cooling pad cu minim 2 (sau maxim 4) ventilatoare e sfant.

Nu folosi laptopul decat pe birou, nu pe perna, pe pături...

Apropo, in postul din iunie, am vazut ca ziceai de 90 grade... cu ce program ai citit asta?
(cel mai exact indica GPU-Z, mai nou indica si temperatura procesorului, si o face foarte exact, fiind implementat in el cod din vechiul RealTemp, pe care toti veteranii il cunosc foarte bine)

Configuratia este i5-9300H, cu GTX 1650 si 8 GB RAM?

https://www.acer.com/ac/de/DE/content/model/NH.Q96EG.005

Daca ai sti si ce pasta au folosit respectivii...
Am vazut in zona mea service-uri care folosesc niste petarde, incat am zis: "Lasa ca mai trec eu, ca ma grabesc acum"...
si am preferat sa mi-o schimb eu, cumparand ceva ca lumea (Noctua NT-H1, Arctic MX-2 sau MX-4, Thermal Grizzly Aeronaut)

Oricum, daca atat cele 90 grade din iunie, cat si 50-60 de dupa schimbarea pastei, le-ai masurat /citit in aceleasi conditii (fie idle, fie in timpul jocului), e clar ca noua pasta si curatarea prafului si-a facut treaba... aparent.

Ca fapt divers, ce jocuri ai pus pe el, si la ce nivel de detalii?

| Yohei explică (pentru NLS):

50-60-70 cand il folosesc pe yt, discord, si cam atat, cand vreau sa ma joc ceva, se incalzeste super tare. Am folosit Pasta Arctic MX-4. Si da, este acea configuratie pe care ai pus-o. Si ca jocuri, Ring Of Elysium (high), Ghenshin Impact (high). Si ma joc max 5 minute si se incalzeste super tare!

| NLS a răspuns (pentru Yohei):

Ai urmarit procesele in Task Manager?
Doar jocurile streseaza procesorul si placa video, sau mai apare si vreun alt serviciu care consuma multe resurse?

Eu as reinstala Windowsul (pe curat, nu cu Reset PC), mai ales daca nu ai facut-o de cand l-ai luat.
Posibil sa fi prins vreun virus, vreun miner, etc, daca ai intrat pe unde nu trebuie, ai deschis linkuri suspecte,...

| Yohei explică (pentru NLS):

O sa-l reinstalez, sa vad daca e vreo schimbare!

| Digikey a răspuns:

Ai schimbat-o degeaba ca multi altii.
Este doar o moda.

Răspuns utilizator avertizat