| anonim_4396 a întrebat:

Salut membrii tpu.Am cumparat o placa video Ventus RTx 3070am incercat sa o pornesc cu doi conectori de 6 pini.Imi trebuie neparat conector 8 pini cu 8 pini ca placa video sa porneasca? asa are placa video,dar eu vreau sa vad daca porneste, Sursa o am suficientă...astept răspuns urgent cu privire la necesitatea de putere/conectare.Ar trebuii sa pornească si cu cei 6 pini? Adica nu se învârt nici macar ventilatoarele

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

E adevărat ce au zis cei doi colegi, am experimentat mai demult cu o placa ce cerea 8 pini, si eu aveam la sursa doar o mufa cu 6.

Am cumpărat un adaptor 6 la 8 și a mers
Atat ca dacă ai nevoie de adaptor 6 la 2 de 8, sursa trebuie sa fie capabila, si de la un brand respectabil, altfel riscul sa arzi placa e destul de mare.
Nu ma refer la watti, ci la calitatea VRM-ului sursei, amperajul pe linia de 12V, etc.

| UserRo10 a răspuns:

O poti pacalii sa pornasca cu un adaptor pci-e 6 pini la 2x8 pini, dar daca sursa e subdimensionata sau e pocnitoare te trezesti ca intra in protectie sau nu o sa mearga