| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, mi-am achizionat o placa video (gtx 970 g1 gaming)
Vreau sa stiu daca ar reduce durata de viata a iei seminificativ cu un overclock de 110 core si memoria la 8100mhz si power target 112%.
Am testato si in jocuri nu trece de 70 de grade, dar ma cam sperie cand vad 112%TDP
Am obtinut o creste de 14% si e egala cu un gtx 980 stock in oc.
Exista vreun risc, am garantie 3ani la ea, dar vreau sa ma tina cel putin 5 ani? Astept pareri

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa arunci la gunoi pc-ul pe că stai acolo ore în sir și devii un slab (anchilozant) și vei avea probleme cu ochii.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol. Si sa ia o bucata de pamint, o lopata, si sa se apuce de produs de-ale gurii, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Are 17 ani...
Ar trebui sa se gândească unde o sa se angajeze.
nu sa stea non stop pe pc fabricandusi singur placere cu acele jocuri.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Game tester, de exemplu. Platit acceptabil. Game level designer, platit de la bine la ridicol de bine. Game producer, platit de la mult peste medie la ridicol de bine. Orice altceva. Depinde de jocuri, acum. Pe mine de exemplu m-au ajutat foarte mult sa imi perfectionez engleza. Daca joci csgo si alte rahaturi de genul, mai greu...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Las-o balta...
Iți pierzi viata în fata unui ecran.

Mai bine aviator.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum stim, e mai usor sa ajungi aviator decit tractorist. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Orice meserie e mai bun.
Decât să-ți pierzi viata în fata monitorului.

Recunoaște ca am dreptate.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Recunoaste ca ai o frustrare relativ la calculatoristi. Iti zic ca am doi prieteni care sparg stilul (unul e senior game programmer in tara pe la Electronic Arts, fost la Adobe si alte companii mari, celalalt fotograf si designer in SUA) si astia au fugit mai multe maratoane si cocotat mai multi munti decit toti stramosii nostri de la euglena incoace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Mda.

Și Eugen Sandow era cântăreț rolling on the floor

| KodrutZ a răspuns:

Nevasta-mea lucreaza la BitDefender, unde cel putin 30% sint maratonisti/alpinisti/altele de-astea. Nu discutam de exceptii izolate aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite altu cu copilăria distrusa de jocuri.
Mi-e mila de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu contează ce faci în timpul liber.
Contează ca îți pierzi o mare parte din viata în fata unui ecran.

| KodrutZ a răspuns:

Ahaha. Ia zi un job unde nu iti pierzi o mare parte din viata facind ceva? Pilotii de avion si astia stau in fata a mai multe ecrane, ca pilot automat, navigatie, sisteme de control, alte alea. Soferii stau de anchilozeaza la volan si nu se pot ridica cind au ei chef de la masa sa mearga sa se intinda sau sa frece menta... hai, zi un job de-asta "ideal".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Distrus e tactu ala care nu te-a educat.
Copil tembel!

Ești sclavul tehnologiei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai copil fără viitor.
Evoluția nu consta în obsesia de calculator și fabricanduti plăcerea cu jocuri.
Dar pe tine nu te duce capul la mai mult.

Păcat de tine.
Tu ești singurul de pe aici care are niște părinți inculți incapabili să-ți ofere o educație.
Din cauza ca ești extrem de neintelgient recurgi la jigniri.

Învață să te exprimi și după vorbește cu mine.
Vai de tine și de părinții aia ai tai.

Din păcate cei ca tine sunt extrem de multi în aceasta tara.

Capacitatea voastră de înțelegere se oprește într-un punct și de acolo gata.
Indiferent de explicațiile pe care ti-le-as oferi creierul tău nu poate procesa acele informatii.

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Stiu deja ce meserie vreau sa ma fac, nu e treaba ta si nu sunt deloc inrait, ma joc cam 2ore pe zi, in rest am alte treburi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Sa știi ca la gunoieri se plătește calumea rolling on the floor

800 lei și sporuri de masa și de rușine.

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Si mama sta 6ore in fata calculatorului si nu are nicio legatura cu medicina, ea trebuie sa faca retete alea alea... si Castiga bine.
Fate tu santierist sa vezi cum e pe santier cu un salariu de 800 de lei pe luna daca si tii da, sau sa dai la lopata ce nu-i mai bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu zic sa te faci gunoier sau șantierist...
O meserie în care sa faci miscare

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in fata calculatorului misti ochii. happy