| patrolevery1 a întrebat:

Doresc sa achizitionez un procesor AMD Phenom II 965 black edition. Acest procesor vine si cu un cooler stock. Sunt cam la limita bugetului si vroiam sa va intreb daca este absolut necesar sa-mi cumpar si un cooler separat? Eu nu planuiesc sa fac OVERCLOCK nici nu ma gandesc. E adevarat imi cumpar acest procesor pentru jocuri pentru ca momentan am un core 2 duo (2 nuclee) si vroiam sa trec pe 4 nuclee. REPET nu vreau sa fac OVERCLOCK cu noul procesor. Multumesc astept raspunsuri DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Nu ai nevoie de alt cooler daca spui ca nu faci OC. Este adevarat ca acel cooler stock este cam galagios dar daca asta nu te deranjeaza ramai pe el.
Oricum il poti schimba in viitor cand mai strangi ceva bani.

| patrolevery1 explică (pentru IulianP):

Mersi pentru raspuns, as mai avea o intrebare rapida... mi-am luat si o placa video GTX 650 si vroiam sa te intreb daca cumva pierd din performanta foarte mult daca placa mea de baza e pe slot 2.0 si placa video e pe 3.0? adica am dat 1 milion in plus degeaba cand puteam sa mi iau un GT 640? (oricum iti dau tie funda)

| IulianP a răspuns (pentru patrolevery1):

Nu pierzi din performanta daca pui GTX 650 in slot PCi-e 2.0. Sper ca ai si o sursa buna pentru acest sistem. Daca nu, iti recomand un Sirtec de 400W: http://bit.ly/VDe5mN

Ce placa de baza ai?

| patrolevery1 explică (pentru IulianP):

Am sursa asta http://www.emag.ro/......EM27DBBBM/ si mi-au spus cei de la dcshop ca e ok. Placa de baza gigabyte GA-P31 DS3L

| IulianP a răspuns (pentru patrolevery1):

O fi ea OK dar eu nu am incredere in ea; 520W la 85 RON?! Pentru un sistem de tip office ar fi OK, dar pentru un sistem gaming cu CPU x4 965 si un GTX 650 nu as risca. Nu are conector PCI-e pentru alimentarea placii video si deci va trebui sa folosesti un conector Molex->PCI-e care iti va ocupa doua mufe Molex.

Va trebui schimbata placa de baza si memoria RAM pentru acel CPU.

| patrolevery1 explică (pentru IulianP):

Probabil cand voi cumpara placa de baza si procesorul o sa cumpar si o sursa, dar cu ce am eu acum core 2 duo E8400 e ok sursa nu?

| IulianP a răspuns (pentru patrolevery1):

Nu este prea OK deoarece sursa are doar 2 conectori Molex care vor fi "ocupati" cu alimentarea placii video. Daca ai vreun HDD sau DVD-WR care necesita alimentarea din MOLEX nu-l mai poti conecta.

| patrolevery1 explică (pentru IulianP):

Am o placa video stricata GT 8800 care avea un adaptor pe 6 pin si sursa veche era de 450, probabil nici sursa aceea nu avea 6pin nu? si m-a tinut placa 5 ani jumate. Am incercat sa probez sa placa stricata si am putut conecta acel adabtor la unul din firele care ieseau din sursa, si a mers a pornit (ea fiind stricata face fite). Daca nu va merge o sa scot DVD-WR ca si asa nu l folosesc decat sa instalez windows dar pot instala windows si de pe usb stick happy ce zici?

| IulianP a răspuns (pentru patrolevery1):

Poti merge si pe varianta asta. Oricum GTX 650 consuma mai putin decat un 8800 GT.