| Radu201828 a întrebat:

Mi-am cumparat o pereche de casti cu microfon. Castile au doua cabluri (unul pentru casti si unul pentru microfon ), dar in pachet este inclus si un adaptor 2in1. La telefon si castile si microfonul merg perfect. La laptop se aude bine in ele, doar ca in conversatii se intrerupe incontinuu si prietenii imi spun ca ma aud foarte incet sau chiar deloc. La laptop am doar o mufa jack, deci folosesc si la el adaptorul. Ma poate ajuta cineva?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In programele de conversatii (de exemplu in Skype) trebuie sa pui setarea sensibilitatii microfonului pe "Auto", respectiv sa pui in functiune si functia de "pre-amplificare de microfon" (daca placa de sunet are aceasta functie accesibila).

| Algo098 a răspuns:

Daca nu merge bine placa de sunet din laptop, atunci o placa de sunet pe USB e cea mai buna solutie http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/filtre/general-interfata-usb/

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Daca in laptop se vor auzi mai bine castile decat in placa de sunet pe USB, atunci se pot pune castile cu adaptorul la laptop si numai microfonul la placa de sunet pe USB. La mine merg foarte bine placile de sunet pe USB, atat microfonul cat si castile. La laptop imi merge microfonul bine, dar castile mai prost decat in placile de sunet pe USB si atunci folosesc numai placi de sunet USB, casti si boxe active.